poniedziałek, 14 września 2015

Wypadanie włosów!

Hej! Bez zbędnego owijania, dzisiaj chciałam poruszyć temat wypadania włosów.
Ja osobiście mam z tym spory problem, jednak znacznie się on zmniejszył przez używanie odpowiednich kosmetyków, dieta i po prostu dbanie o nie...


Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Powód wypadania włosów może być różny. Specjaliści, jako główne przyczyny wypadania włosów wymieniają następujące czynniki:
Nieprawidłowe uczesanie włosów – fryzura typu „koński ogon” lub kok nadwyręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych.
Tapirowanie, używanie spinek i gumek – przyczyny łysienia kryją się w uszkodzeniu mechanicznym włosa. A tego typu uszkodzenia są wywoływane przez tapirowanie, rozczesywanie na siłę, zbyt ciasne wiązanie czy spinanie włosów.
Środki kosmetyczne – zbyt częste farbowanie włosów, trwała ondulacja powodują osłabienie struktury włosów, które szybciej wypadają. Warto wiedzieć, jaki ma się rodzaj włosów i stosować na co dzień szampon ku temu przeznaczony.
Wysoka temperatura – suszenie, stosowanie lokówek i prostownic przyczynia się do wypadania włosów.
Zatrucie toksynami – włosy wypadają także, jeśli w organizmie pojawią się toksyny, takie jak: tal, arsen, rtęć; w przypadku dostania się do organizmu tych toksyn następuje utrata włosów w ciągu 2 tygodni, a ponowne odrastanie włosów trwa ok. 6-8 tygodni.
Palenie papierosów - dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. To on jest odpowiedzialny za wypadające włosy. Działa on od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Niszczy włos, powoduje jego matowienie, a w efekcie wypadanie.
Stres – znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, np.śmierci bliskiej osoby, całkowicie łysieje. Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami. Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Ilość straconych włosów zależy od typu stresu. Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, a jego konsekwencje są długoterminowe, natomiast nagły, silny stres powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu 4 miesięcy po stresującym wydarzeniu.
Chemioterapia - nie każda chemioterapia powoduje wypadanie włosów, a ich utrata zależy również od zastosowanej metody. Co więcej reakcja na chemioterapię jest różna u różnych osób i zależy m.in. od wrażliwości organizmu na substancje toksyczne. Włosy zaczynają odrastać około miesiąca po zabiegu z szybkością 1 centymetr na miesiąc.
Choroby zakaźne – wśród chorób zakaźnych powodujących utratę włosów należy wymienić przede wszystkim kiłę – jej leczenie przyspiesza odrost włosów.

Oto najczęstsze przyczyny:

Promieniowanie UV.
Słona i chlorowana woda.
Wiatr i piasek.
Wahania wilgotności powietrza.
Niska temperatura i śnieg.
Zimne powietrze.

Odpowiednia pielęgnacja i środki do higieny włosów uchronią przed utratą włosów. Jeśli zauważyłaś już u siebie zalążki łysienia, wybierz się do dermatologa. Co powinny zawierać środki do higieny włosów?
Aloes, minerały morskie – zalecane są osobom, które mają suche włosy i podrażnioną skórę głowy.
Witamina E i A – chronią przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV. Środki do higieny włosów z witaminami przyspieszają regenerację cebulek włosa.
Olejek jojoba, masło karite, gliceryna – natłuszczają, chronią przed utratą wody i zwiększają elastyczność włosów.
Kolagen i olej z awokado – przyspieszają regenerację włosów i nadają im połysk.
Ceramidy – chronią przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.
Silikon – nadaje włosom połysk, wygładza je i ułatwia rozczesywanie.

Codziennie wypada nam około 100 włosów. Jest to zupełnie normalny stan. Jednak gdy wypadanie włosów utrzymuje się, a nawet zwiększa, wówczas powinniśmy się zaniepokoić. Może być to początek choroby, na przykład łysienia.


A Wam wypadają włosy?
Jak sobie z tym radzicie?


Buziaki, Paula :*


2 komentarze:

  1. Mi zawsze wypadają jak jadę za granicę gdzieś w góry ; )

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi od tamtej zimy wypadają w większej ilości niż normalnie, ale nie zauważam różnicy bo i tak mam je bardzo gęste .. :)
    http://mybeautifuleveryday.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Hej!
Cieszymy się, że chcesz skomentować ten post.
Pozdrawiamy! ♥